Classic Non-Stick serveringspanna med lock 24 cm 2 L urban
2 899:-

2 899:-
- Fraktfritt vid köp över 499:-
- Snabb leverans
- Prisgaranti
- Bli medlem och få välkomstkupong
- Insidan är täckt av en robust non stick-beläggning som heter DURIT Professional R
- Består av tre lager metall, där en kärna av aluminium omges av rostfritt stål
- Tillverkad i Storbritannien
Beskrivelse
Det som särskiljer Classic Non-stick från Classic Stainless Steel, är att denna modell har en invändig non-stick-beläggning 'DURIT Professional R'. Den robusta ytan gör att maten inte fastnar och gör pannan mycket lätt att rengöra, oavsett om du steker, sjuder eller tillagar grytor.
Locket har en rundad form som gör att ångan kondenserar och rinner tillbaka ner i pannan, vilket ger en naturlig och smakbevarande tillagning.
Tillverkad med precision i Storbritannien – en pålitlig panna för dig som vill kombinera brittiskt hantverk med funktion i köket, dag efter dag.
Produktdetaljer
- SKU:
- 624575
- EAN:
- 5055198065268
- Artikelnummer:
- SG-URB0458D/NS
- Varumärke:
- Samuel Groves
- Serie:
- Classic Non-stick
- Kategori:
- Sauteuser och traktörpannor
- Tillverkningsland:
- Storbritannien
Specifikationer
- Höjd:
- 15 cm
- Längd:
- 37,5 cm
- Vikt:
- 2,221 kg
- Volym (L):
- 2 l
- Diameter:
- 24 cm
- Garanti:
- 3
Design och material
- Färg:
- Stål
- Beläggning:
- Non-Stick
- Beläggningspecifikation:
- DURIT Professional R
- Material:
- Rostfritt stål
- Materialspecifikation:
- Rostfritt stål/ Beläggning
Underhåll och användning
- Induktionshäll:
- Ja
- Gashäll:
- Ja
- Tål maskindisk:
- Nej
- Handdisk rekommenderas:
- Ja
- Tål microvågsugn:
- Nej
- Tål frys:
- Ja
- Värmetålig:
- Ja
- Temperaturområde:
- 250°C
- Skötsel:
- Diska med varmt vatten och diskmedel. För att få bort eventuell inbränd mat, koka upp vatten med maskindiskmedel i för att underlätta rengöring. Diskas pannan så snart som möjligt efter användning underlättas diskningen betydligt, låt pannan svalna några minuter innan diskningen påbörjas. Det går även bra att skubba med svamp eller stålull för att få bort inbrända fläckar, tänk på att det kan repa. Reporna är av kosmetisk karaktär och kommer inte påverka kokkärlets prestanda.



